არაქისის კარაქის სასარგებლო თვისებები და უკუჩვენებები
ალბათ ბევრ თქვენგანს მიაჩნია, რომ არაქისი თხილია, მაგრამ ასე არ არის. არაქისი პარკოსანთა ოჯახიდან არის, ისევე როგორც, მაგალითად, ბარდა ან ლობიო.
მე-19 საუკუნის ბოლოს, ცნობილმა ამერიკელმა ფიზიოთერაპევტმა და სიმინდის ბურბუშელის შემქმნელმა ჯონ კელოგმა ადამიანებს შესთავაზა, არაქისის კარაქით ჩაენაცვლებინათ ხორცი. ეს რეკომენდაცია განსაკუთრებით მათთვის იყო გამიზნული, ვისაც ხორცის აუტანლობა ჰქონდა ან მაგარი საკვების დაღეჭვა უჭორდა.
მიწის თხილის სასარგებლო თვისებებს ჯერ კიდევ აშშ-ს სამოქალაქო ომის დროს (1861-65) მიაქციეს ყურადღება – ამერიკელი ჯარისკაცები ბრძოლების შემდეგ ძალების აღსადგენად სწორედ არაქისს ჭამდნენ.
მიწის თხილის კარაქის სასარგებლო თვისებები
არაქისის კარაქი ბევრ სასარგებლო კომპონენტს, მინერალებსა და ვიტამინებს შეიცავს.
ამ ჯადოსნური პროდუქრტის შემადგენლობაშია:
• ცილები ანუ პროტეინები, რაც კუნთოვანი ქსოვილის საფუძველია;
• პოლიუჯერი ცხიმოვანი მჟავები, რომლებიც ენერგიის წყაროა. ორგანიზმში მათი სინთეზი არ ხდება, ამიტომ ადამიანმა საკვებით უნდა მიიღოს;
• ვიტამინები და მინერალები, რომელთა გარეშე სიცოცხლის შენარჩუნება შეუძლებელია.
კერძოდ, არაქისის კარაქის ქიმიური შემადგენლობა ასეთია:
კალიუმი, ფოსფორი, მაგნიუმი, კალციუმი, ნატრიუმი, თუთია, რკინა, მანგანუმი, სპილენძი და სელენი.
არაქისის კარაქში შემავალი ვიტამინებია:
• ქოლინი (ვიტამინი B4) – ეხმარება ღვიძლს, ნერვულ სისტემას, კუნთების ფუნქციას, მეტაბოლურ და ზოგადად მონელების პროცესებს;
• ნიკოტინმჟავა (ვიტამინი ვიტამინი PP, ან იგივე B3) – აუცილებელია ჟანგვა-აღდგენითი პროცესებისათვის, ნახშირწყლების ცვლისთვის, გულ-სისხლძარღვთა ფუნქციონირებისთვის;
• ფოლიუმის მჟავა (B9) – საჭიროა სისხლწარმოქმნისთვის, ნერვული სისტემისთვის, დნმ-ის სინთეზისთვის, ერითროციტების წარმოებისთვს.
• პანტოთენის მჟავა (B5) – ეს ჰორმონების „საშენი მასალაა“. აუმჯობესებს თავის ტვინის სისტემის მუშაობას, იმუნიტეტს, კანის სიმკვრივეს, ნაწლავის პერისტალტიკას.
• ასევე, ვიტამინები: E, B1, B2, K.
არაქისის კარაქის კალორიულობაა 570 კკალ 100 გრამ პროდუქტში. ამასთან, არაქსის კარაქის 100 გრამი შეიცავს: 30 გრ. ცილას. 46 გრ. ცხიმებს, 12 გრ. ნახშირწლებს.
არაქისის კარაქს იყენებენ მედიცინაში და დიეტური კვების დროს.
თუ არაქისის კარაქს ყოველდღიურ რაციონში შეიტანთ:
• სისხლში დაიწევს „ცუდი“ ქოლესტერინის დონე;
• ამაღლდება იმუნიტეტი;
• შემცირდება გულ-სისხლძარღვთა დაავადებები, რადგან არაქისის კარაქი არ შეიცავს ქოლესტერინს;
• ნორმალიზდება ნაღვლის ბუშტისა და ღვიძლის მუშაობა;
• ხელს შეუწყობს კანის, თმის და ფრძხილების სიჯანსაღეს (ანტიოქსიდანტების მაღალი შემცველობის დამსახურებით);
• აღდგება ჰორმონალლური ფონი (ფოლიუმის მჟავის დახმარებით);
• შეაფერხებს შარდსასქესოს სისტემის პათოლოგიების განვითარებას;
არაქისის კარაქის მოხმარება განსაკუთრებით რეკომენდებულია სპორტსმენებისთვის – არაქისის კარაქის შემადგენლობაში დიდი რაოდენობით შემავალი პროტეინები ეხმარება კუნთის მასის მომატებას და აღდგენას.
აღსანიშნავია, რომ როგორც არაქისის, ასევე არაქისის კარაქის გლიკემიური ინდექსი ძალიან დაბალია, რაც ამცირებს ინსულინის მიმართ ორგანიზმის რეზისტენტულობას და ხელს უწყობს წონის კონტროლს, რადგან მსგავსი სახის საკვები შიმშილის გრძნობას თრგუნავს.
მაგალითისთვის: გლიკემიური ინდექსით არაქისი ისეთი პროდუქტების სიაშია, როგორიც არის – ბროკოლი, კიტრი, ნიახური, ისპანახი, სატაცური, შავ მოცხარი…
დაბალი გლიკემიური ინდექსის შემცველი პროდუქტი სასარგებლოა არა მხოლოდ დიაბეტით დაავადებული ადამიანისთვის, არამედ, ზოგადად, ყველასთვის, ვინც საკუთარ ჯანმრთელობაზე  ზრუნავს.
და კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტი: ჩინელი ექიმების ერთ-ერთი ბოლო კვლევის თანახმად, კვირაში 2-3-ჯერ არაქისის მოხმარება საყლაპავი მილის კიბოს რისკს 35%-ით ამცირებს.
ექიმების რეკომენდაციით, არაქისის კარაქი ჯანმრთელობისთვის, რა თქმა უნდა, სასარგებლოა ზომიერი მოხმარების პირობებში – დღეში ადამიანმა, დაახლოებით, 30-40 გრ. უნდა მიიღოს. ცნობისათვის:
• არაქისის კარაქი 30 გრ. = 1.67 სადილის კოვზი;
• არაქისის კარაქი 40 გრ. = 2.2 სადილის კოვზი.
• არაქისის კარაქი 50 გრ. = 2.78 სადილის კოვზი.
არაქისის კარაქის უკუჩვენებები:
არაქისის კარაქს, ისევე როგორც ნებიმიერ საკვებ პროდუქტს, თავისი უკუჩვენებები გააჩნია. კერძოდ კი:
• მიწის თხილი ალერგიული პროდუქტია, ამიტომ როგორც უშუალოდ არაქისის, ისე  არაქისისგან დამზადებული საკვების მოხმარებისას მეტი სიფრთხილე უნდა გამოიჩინონ ამ პროდუქტის მიმართ ალერგიულმა ადამიანებმა;
• ასევე, აღსანიშნავია, რომ არაქისის კარაქი მაღალკალორიული პროდუქტია, ამიტომ კვების რაციონში ეს პროდუქტი ექიმის რეკომენდაციით უნდა შეიტანოს იმ ადამიანმა, ვისაც ნივთიერებათა ცვლის მძიმე დარღვევები აღენიშნება;
• ასეთი პროდუქტი უმჯობესია, ასევე ექიმის რეკომენდაციის შემდეგ მიიღონ: ქალებმა ფეხმძიმობის პერიოდში და ართრიტებისა და ართროზებისკენ მიდრეკილმა ადამიანებმა.

Many of you probably think that peanuts are nuts, but that is not the case. Peanuts belong to the legume family, just like, for example, peas or beans.
In the late 19th century, the famous American physiotherapist and creator of cornflakes, John Kellogg, suggested that people replace meat with peanut butter. This recommendation was especially aimed at those who had meat intolerance or difficulty chewing solid food.
The beneficial properties of peanuts were noticed as early as the American Civil War (1861-65) – American soldiers ate peanuts to regain strength after battles.
Beneficial Properties of Peanut Butter
Peanut butter contains many beneficial components, minerals, and vitamins.
This magical product includes:
- Proteins, which are the basis of muscle tissue;
- Polyunsaturated fatty acids, which are a source of energy. They are not synthesized in the body, so humans must obtain them through food;
- Vitamins and minerals, without which life cannot be sustained.
Specifically, the chemical composition of peanut butter is as follows:
Potassium, phosphorus, magnesium, calcium, sodium, zinc, iron, manganese, copper, and selenium.
Vitamins contained in peanut butter:
- Choline (Vitamin B4) – helps the liver, nervous system, muscle function, metabolic, and general digestive processes;
- Nicotinic acid (Vitamin PP, or B3) – essential for oxidation-reduction processes, carbohydrate metabolism, and cardiovascular function;
- Folic acid (B9) – necessary for hematopoiesis, the nervous system, DNA synthesis, and red blood cell production.
- Pantothenic acid (B5) – this is the "building material" for hormones. It improves brain system function, immunity, skin elasticity, and intestinal peristalsis.
- Also, vitamins: E, B1, B2, K.
The caloric content of peanut butter is 570 kcal per 100 grams of product. In addition, 100 grams of peanut butter contains: 30 g of protein, 46 g of fat, and 12 g of carbohydrates.
Peanut butter is used in medicine and dietary nutrition.
If you include peanut butter in your daily diet:
- The level of "bad" cholesterol in the blood will decrease;
- Immunity will increase;
- Cardiovascular diseases will be reduced, as peanut butter contains no cholesterol;
- The functioning of the gallbladder and liver will normalize;
- It will contribute to the health of skin, hair, and nails (thanks to its high antioxidant content);
- Hormonal balance will be restored (with the help of folic acid);
- It will hinder the development of pathologies of the genitourinary system;
Consumption of peanut butter is especially recommended for athletes – the large amount of protein in peanut butter helps increase and restore muscle mass.
It is worth noting that both peanuts and peanut butter have a very low glycemic index, which reduces the body's resistance to insulin and helps control weight, as this type of food suppresses hunger.
For example: in terms of glycemic index, peanuts are in the list of products such as – broccoli, cucumber, celery, spinach, asparagus, black currants…
A product with a low glycemic index is beneficial not only for people with diabetes but, in general, for everyone who cares about their health.
And one more important fact: according to one of the latest studies by Chinese doctors, consuming peanuts 2-3 times a week reduces the risk of esophageal cancer by 35%.
According to doctors' recommendations, peanut butter is, of course, beneficial for health when consumed in moderation – a person should consume approximately 30-40 g per day. For reference:
- 30 g of peanut butter = 1.67 tablespoons;
- 40 g of peanut butter = 2.2 tablespoons;
- 50 g of peanut butter = 2.78 tablespoons.
Contraindications of peanut butter:
Peanut butter, like any food product, has its contraindications. Specifically:
- Peanuts are an allergenic product, so people allergic to this product should exercise more caution when consuming both peanuts directly and foods made from peanuts;
- It should also be noted that peanut butter is a high-calorie product, so people with severe metabolic disorders should include this product in their diet only on a doctor's recommendation;
- Such a product should also preferably be consumed after a doctor's recommendation by: pregnant women and people prone to arthritis and arthrosis.