როგორ გამოვიყენოთ არაქისის კარაქი წონის დასაკლებად?
ბევრისთვის ცნობილია არაქისის კარაქის გამაჯანსაღებელი თვისებების შესახებ. ამასთან ერთად ცოტამ თუ იცის რომ ის იდეალური საშუალებაა წონის კლებისათვის. ერთი შეხედვით სასუსნავი რომლის 1 სუფრის კოვზში 188 კალორიაა, რთულია დიეტურ საჭმელად აღვიქვათ, მაგრამ მტკიცებულებები სხვაგვარად მეტყველებენ. 2010 წლიდან ჩატარებული კვლევების თანახმად არაქისის კარაქი, არა მხოლოდ აჩქარებს წონის კლებას, არამედ ხელს უწყობს მიღწეული წონის შენარჩუნებას გრძელვადიან პერიოდში.
კვლევის შედეგები
2010 წელს ჩატარდა კვლევების ანალიზი რომელმაც შეაჯამა ყველა კვლევა, რომელიც მიწის თხილის კარაქის და ჭარბწონიანობის კავშირს სწავლობდნენ. ანალიზის თანახმად ნათელი გახდა რომ არაქისის კარაქის თვისებები ამცირებდა მეტაბოლური სინდრომის განვითარების რისკს, რაც იწვევს ქოლესტერინის მაღალ დონეს და ცხიმოვანი ქსოვილების მატებას.
არაქისის კარაქის მიღება, კვლევის მონაწილეების სისხლში არეგულირებდა შაქრის შემცველობას და უზრუნველყოფდა დიეტური ბოჭკოთი, რომელიც საჭმლის მონელებისათვის არის აუცილებელი.
ჰარვარდის საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ინსტიტუტმა ჩაატარა კვლევა რომელიც წლების განმავლობაში აკვირდებოდა მონაწილეებს. დასკვნის თანახმად, 8 წლის განმავლობაში არაქისის კარაქის ხშირი მომხმარებლების წონას ნორმისათვის არ გადაუჭარბებია.
წონის კლება და შენარჩუნება
ბევრისთვის ცნობილია არაქისის კარაქის გამაჯანსაღებელი თვისებების შესახებ. ამასთან ერთად ცოტამ თუ იცის რომ ის იდეალური საშუალებაა წონის კლებისათვის. ერთი შეხედვით სასუსნავი რომლის 1 სუფრის კოვზში 188 კალორიაა, რთულია დიეტურ საჭმელად აღვიქვათ, მაგრამ მტკიცებულებები სხვაგვარად მეტყველებენ. 2010 წლიდან ჩატარებული კვლევების თანახმად არაქისის კარაქი, არა მხოლოდ აჩქარებს წონის კლებას, არამედ ხელს უწყობს მიღწეული წონის შენარჩუნებას გრძელვადიან პერიოდში.
მიღების ეფექტური გზა
მაქსიმალური ეფექტისათვის უმჯობესია 2 სუფრის კოვზი არაქისის კარაქის ჭამამდე მირთმევა. ეს შეამცირებს მადას და დაარეგულირებს სისხლში შაქრის დონეს. დიეტური ბოჭკო კი უზრუნველყოფს დღის განმავლობაში მიღებული საკვების თანაბრად ათვისებას. წონის კლებისათვის აუცილებელია ხელოვნური დანამატების გამორიცხვა. ხშირ შემთხვევაში არაქისის კარაქი შეიცავს პალმის ზეთს, შაქარს და სხვა დანამატებს. მათ გამო ორგანიზმში ჭარბი ინსულინი გამოიყოფა, რაც წონის კლებას შეუძლებელს ხდის.

Weight loss and maintenance
Many people are aware of the healthy properties of peanut butter. However, few know that it is an ideal aid for weight loss. At first glance, it's hard to consider a snack with 188 calories per tablespoon as diet food, but evidence suggests otherwise. According to studies conducted since 2010, peanut butter not only accelerates weight loss but also helps maintain the achieved weight in the long term.
Research Results
In 2010, an analysis of studies was conducted that summarized all research investigating the connection between peanut butter and obesity. The analysis revealed that the properties of peanut butter reduced the risk of developing metabolic syndrome, which leads to high cholesterol levels and increased fatty tissue.
Consuming peanut butter regulated blood sugar levels in study participants and provided dietary fiber, which is essential for digestion.
The Harvard School of Public Health conducted a long-term study with participants. The conclusion was that frequent consumers of peanut butter maintained a healthy weight over 8 years.
Effective way to consume
For maximum effect, it is best to consume 2 tablespoons of peanut butter before meals. This will reduce appetite and regulate blood sugar levels. Dietary fiber will ensure even absorption of food consumed throughout the day. To lose weight, it is essential to exclude artificial additives. Often, peanut butter contains palm oil, sugar, and other additives. These cause the body to release excess insulin, which makes weight loss impossible.